Close

Ohňostrojení

Svatební experiment s ohňostrojem

Zná to snad každý. Škrtnout, zapálit zápalnici a běžet co nejdál… Co kdybych ale chtěl posunout svůj ohňostroj na vyšší laťku? Jak bych mohl zařídit, aby se jednotlivé rakety odpalovaly s přesným načasováním? Jak to vše udělat co nejbezpečněji? Jednou z možností je sáhnout po hotovém profesionálním řešení a koupit si odpalovací pult – jen vybalit z krabice a pálit. Na to si ale musíte připravit několik desítek tisíc korun a nakonec zjistíte, že přístroj nefunguje tak, jak byste si představovali. Stejný problém trápil hned několik kutilů po celém světě, kteří nejenom, že si sestavili vlastní odpalovací sestavu, ale navíc se rozhodli podrobnosti ze stavby sdílet se světem. Objevili jsme několik zajímavých projektů, které mohou sloužit jako inspirace pro Vaši vlastní tvorbu.

DaJJHmanova odpalovací jednotka

DaJJHmanova odpalovací jednotka
DaJJHmanova odpalovací jednotka

Autor navazuje na jeho starý projekt ze školních let. Rozhodl se ale, že by si zasloužil trošku estetičtější provedení. Hlavní myšlenkou bylo vytvořit jednotku, která by mohla fungovat nejen jako samostatný odpalovač, ale také zapojena v síti s více jednotkami tohoto typu, nebo jen jako časovač. Druhým požadavkem bylo udržení nízké ceny komponent. Na rozdíl od předchozí verze je zde pro propojení jednotek použit standardní síťový kabel (cat-5). Velká část profesionálních jednotek potřebuje pro připojení více jednotek různé multiplexery a podobně. V tomto případě usnadňuje škálovatelnost použití síťového protokolu, kdy každá jednotka má vlastní IP a k propojení stačí použití běžných síťových prvků. V každé jednotce najdeme desku BeagleBone Black, na které najdeme spoustu GPIO vstupů a výstupů a ethernet konektor, což velmi usnadňuje práci s hardwarovými prvky a samotnou síťovou komunikaci.  Ta probíhá přes protokol SSH.

Pro více fotek a informací navšťivte fórum, na kterém autor informace o projektu zveřejnil.

Projekt OpenPyro

Cílem tohoto projektu je „povznést kulturu ohňostrojů na vyšší úroveň pomocí nových technologií“. Jak už název projektu napovídá, jedná se o open-source hardware a software. Základním prvkem celé sestavy je ovládací jednotka s maticovou klávesnicí a LCD displejem, která je ovládána Arduinem. To bezdrátově posílá příkazy podle nastavené sekvence do odpalovacích jednotek. Fungující celek můžete vidět ve videu níže.

Zdrojové kódy, schémata a další informace naleznete na stránkách projektu.

Svatební experiment s ohňostrojem

Esteticky asi nejlépe provedený projekt, na který jsme v průběhu hledání narazili. Jedná se o odpalovací box sestavený pro odpálení ohňostroje na autorově svatbě. Hlavní panel vyřezaný laserovou řezačkou z akrylátu působí velmi profesionálně. Ovládání celé jednotky probíhá pomocí protokolu MIDI. V kufříku nalezneme převodník z MIDI na TTL, který umí dekódovat až 128 různých not.  K němu jsou čtyři desky s šestnácti relé. Autor sice tvrdí, že může ovládat až 128 různých kanálů, ale my jsme napočítali pouze 64 relé, takže kdo ví, co tím autor myslel. Každému kanálu je přiřazena jedna nota v MIDI.

EDIT: Ve skutečnosti je v kufříku osm modulů s 16 relé, což opravdu dává 128 kanálů. Z fotek to ale není zcela zřejmé.

Svatební experiment s ohňostrojem
Svatební experiment s ohňostrojem

Slovo experimentální v nadpisu není náhodou. Důkazem může být, že při prvním pokusu se autorovi odpalovací rampa zcela rozletěla.

„Rozbuška“

Možná si říkáte, že je sice pěkné mít takovéto ovládací jednotky, ale pořád nevíte, jak zápalnici zapálit na dálku. To vyřešil velmi elegantně uživatel serveru Instructables Systemf92. Použil k tomu dva vodiče, mezi které umístil sirku. Oba vodiče pak spojil tenkým drátkem vedoucím přes hlavičku sirky. Při připojení vodičů na 12V (nebo více) se tenký drátek silně zahřeje a zapálí tak hlavičku sirky. To způsobí zapálení přiložené zápalnice a odpálení ohňostroje. Více v autorově návodu.

POZOR! Při pokusech s pyrotechnikou dbejte zvýšené opatrnosti a postupujte vždy podle návodu výrobce!

Zbyšek Voda

3 Comments on “Ohňostrojení

František Stejskal
31.12.2014 at 22:24

Dobrý den,
malá poznámka k projektu „Svatební experiment s ohňostrojem“. Na stránkách projektu je v popisu uvedenu, že je tam 8 desek s 16 relé. A na fotce je vidět, že 2 desky s relé jsou na sobě. Pak se na uváděných 128 kanálů dá dosáhnout.
F.Stejskal

Zbyšek Voda
31.12.2014 at 22:42

Díky. Já jsem zkoumal špatné fotky. Přijde mi totiž, že dvě relé na sobě jsou vidět jenom na jedné z fotek (na začátku alba). Na dalších jsou už jen vždy v jedné vrstvě (nebo mi to tak aspoň přijde).

Brul
3.1.2016 at 21:10

Zdravím,
přesně něco podobného nyní budu realizovat. Rozšíření stávajícího pultu je již bohužel nutnost.

Napsat komentář