Close

Prototypujte jednoduše s Arduino kitem Evive!

Evive vývojový kit

V poslední době se na crowdfundingovém serveru Indiegogo objevily hned dva Arduino projekty s podobným cílem – přinést uživateli vše potřebné k tomu, aby se mohl ihned pustit do bastlení a Arduino programování bez nutnosti zdlouhavého zapojování hardwarových komponent. Prostě jenom vezmete krabičku se vším potřebným, připojíte k PC a programujete. Jedná se o sety Evive a Tinylab.

Kampaň Tinylab již úspěšně skončila, Evive ještě pořád bojuje a kupodivu se nedaří se tak, jak by člověk čekal na takový Arduino projekt. Přitom oba sety jsou výbavou víceméně podobné a Evive má o něco lepší mechanické zpracování a pár dalších funkcí navíc. Pravděpodobně za to může fakt, že kampaň Tinylab začala o pár měsíců dříve a ti, kteří podobný set chtěli, investovali právě do Tinylab. Pokud jste ale o těchto Arduino kitech ještě neslyšeli a toužíte po něčem podobném, máte posledních pár dní na podpoření projektu Evive.

Proč Evive vzniklo

Každému hardwarovému projektu většinou předchází dlouhá příprava hardware, následuje zapojování, testování a debugování. To často vyžaduje schopnosti, které člověk získá až dlouholetou praxí. Proč by ale nemohla existovat alternativa, která by člověku umožnila začít prototypovat rychle a snadno? Proto jsme se rozhodli vytvořit Evive, který přináší všechny komponenty pohromadě.

Evive je založeno na open-source technologiích a je určena jak začátečníkům, tak pokročilým, kteří chtějí rovnou programovat bez zbytečného zdržování se s hardwarem. Evive může najít využití ve všech Arduino bastlírnách, ve školách, při práci v zájmových kroužcích nebo při samostatné práci na Arduino konstrukcích.

Co najdete pod kapotou

Části Arduino kitu Evive
Části Arduino kitu Evive

Jak je vidět z obrázku, kit Evive toho má v sobě opravdu hodně. Na první pohled viditelný je TFT displej, kterým můžete například okamžitě zobrazovat naměřené hodnoty. Hned vedle displeje naleznete přepínače, tlačítka a potenciometry, které lze využívat v projektech. Předpřipravené banánkové konektory jsou společně displejem jako stvořené například pro stavbu voltmetru. Na desce naleznete také modul reálného času s vlastní baterií, takže máte v projektech kdykoliv přehled o aktuálním čase. Samozřejmostí jsou už také slot na SD kartu a piezzo bzučák. Zařízení obsahuje konektory kompatibilní s rozložením Arduino a malé nepájivé kontaktní pole. Kit pohání deska Arduino Mega 2560, která je připojena do plošného spoje Evive zespodu.

Arduino kit Evive - blokový diagram
Arduino kit Evive – blokový diagram

Napájení

Na napájecí vstup Evive můžete připojit napětí 5-30 V DC. Mimo napájení ze sítě obsahuje Arduio kit také nabíjecí li-ion baterii s kapacitou 2400 mAh, s napětím 3,7 V  a proudem až 1 A. Na straně desky naleznete také výstup s volitelným napětím a proudem až 3 A. Abyste měli přehled o stavu baterie a nabíjení, naleznete na desce také patřičné LED indikátory.

Napájecí konektory Arduino kitu Evive
Napájecí konektory Evive

Výstupy

Na druhé straně desky naleznete hned několik konektorů pro připojení komponent, jako jsou například servo motory a také DC motory (Evive obsahuje driver DC motorů).

Výstupy Arduino kitu Evive
Výstupy Evive

Uživatelské rozhraní

Hned vedle TFT displeje naleznete joystick pro snadnou orientaci v prostředí.

Uživatelské rozhraní Evive
Uživatelské rozhraní Evive

Měřící modul

Výraznou částí desky jsou tři banánkové konektory, které jistě znáte z různých multimetrů a voltmetrů. Evive totiž obsahuje přesný 24-bitový převodník s volitelným rozsahem ±30V nebo ±5V a ±3A. V kombinaci se slotem na SD karty, modulem reálného času a TFT displejem se přímo nabízí vytvoření multimetru, či osciloskopu.

Bezdrátové připojení všeho druhu

Na desce naleznete konektory pro připojení bezdrátových modulů ESP8266-12E (WiFi), Xbee (různé sítě – dle varianty), HC-05 (bluetooth). Ponoříte se do tajů internetu věcí?

Bezdrátové moduly pro Arduino Kit Evive
Bezdrátové moduly pro Evive

Kompatibilní s Arduinem

Evive sice běží na Arduino Mega 2560, na horní straně desky ale naleznete rozložení pinů kompatibilní s Arduinem UNO. Díky tomu můžete připojit libovolný shield pro Arduino UNO.

Standartní rozložení pinů Arduino Kitu Evive
Standartní rozložení pinů

Evive ve 3D

Zaujal vás tento Arduino projekt? Ono někdy je lepší, něž kolem toho hodně mluvit a číst, prostě jít a přímo začít věci dělat. Pak se dostaví rychle výsledky! Zdá se, že pro takový přístup je právě Evive vhodný. Pokud někdo řeší otázku jak se naučit programovat, tak podpora projektu na Indiegogo Evive je jasná voba. Podívat se můžete také na Youtube projektu a na Instructables stránku, kde naleznete návody na několik ukázkových projektů. K dispozici jsou i podrobnější informace a  technické specifikace. Arduino.cz přeje Evive a jejím tvůrcům hodně úspěchů v kampani!

Zbyšek Voda

8 Comments on “Prototypujte jednoduše s Arduino kitem Evive!

OK1FRI
14.10.2016 at 9:26

GD.

Objednal, zaplatil, nedostal nic.
Už se na KIT víc než měsíc těším….
Co myslíš, uvidím jej někdy ?

BR,
FRI

Oldřich Horáček
14.10.2016 at 9:35

Ahoj,

podle informací z kampaně se budou první kusy zasílat asi v polovině prosince.
viz tady:
https://www.indiegogo.com/projects/evive-the-best-electronic-prototyping-platform-arduino-education–3#/
dole…
S tvůrci projektu jsem v kontaktu a zatím jde všechno podle plánu, tak věřím, že to dopadne dobře 🙂

Vladislav Rufer
24.8.2016 at 15:44

Dobrý den,
půjdu hned k věci – chtěl jsem pořídit perk i s dopravou za 174 USD, ale zarazilo mne, že po mne chtějí veškeré informace z platební karty v četně bezpečnostního kódu. To je jako když dám komukoliv kartu do ruky, ať si s ní dělá co chce bez mého vědomí. Nebránil bych se, kdyby to zprostředkoval PayPal nebo přes nějakou platební bránu, kde jsou bezpečnostní opatření…
Vidíte to stejně?

Oldřich Horáček
24.8.2016 at 17:00

Zdravím Vladislave, souhlasím, že to placení by mohlo být udělané lépe, ale pokud to má fungovat celosvětově, tak je možnost buď přímo kreditkou nebo PayPal aby to bylo pro co nejvíce lidí. Bohužel pro tuto kampaň tam PayPal není. V některých zemích je s PayPal pořád ještě problém. Pokud budete platit kreditkou, tak je třeba tam dát ty údaje jinak to nejde. Potom doporučuju nezaškrtávat políčko pro uložení karty.

Roman
24.8.2016 at 13:29

Krabička je to pěkná a jestli se cena bude pohybovat na Ebay 2000 +- 500 Kč
bude to i prodejné.
I když Indové udělali jednu malou chybičku a to v nepájivém poli,
Pokud přidáš rozšiřující shield není pole přístupné a vznikne zase kabelová smršť.
Při rozměrech 116mm x 140mm x 32mm to je ale pochopitelné.
Jestli udělají další model tak by nebylo od věcí zvětšit krabičku o pole mimo desku
a přidat několik krytek dle velikosti zvětšení.

Oldřich Horáček
24.8.2016 at 17:14

Díky za komentář Romane. Evive celkově moc místa nepotřebuje, což je na jednu stranu fajn, když to chci někde brát. Přináší to taky jistá omezení. Myslím si ale, že v případě toho breadboardu je to celkem OK. Pokud na něm budu bastlit nějaký obvody, tak je nejspíše budu i připojovat na pin lišty pro shield, tak bych tam už ani nějaký další shield dát stejně nemohl, protože v konektorech budou drátky. Můžu si ale připojit další breadbord přes konektory dokola Evive a to je výhoda.

Roman Skýva
24.8.2016 at 19:33

Máte pravdu to s těmi konektory okolo jsem si neuvědomil, být mi tak o 30 let méně a zajímat mě to ( v listopadu 45 let 🙂 ), tak bych věděl co pod stromek
od rodičů.
Mám objednané UNO + nějaké (hodně) věcí s ebay a zatím zkouším ve virtuálu
„https://circuits.io/lab“ není to úplně ono hodně věcí tam není a ani virtuálně vyzkoušet nejde, ale už jsem natěšenej jak pubertální holčina před prvním přijímáním a vzpomínám na své školní a pozdější léta s IQ151 a zx spektrem i amigou kde jsem ještě musel prográmky dělat a né je stahovat s netu.

Oldřich Horáček
24.8.2016 at 21:17

jo jo, kde je ta doba když jsem stál frontu na součástky v Tesle, udělal první blikač, leptal na balkóně, sbíral součástky v Rožnově na smeťáku, četl od krystalky k modelům…kopíroval kazety na C64, modlil se ať se hra nahraje dobře a učil se stroják, ohříval kafe na Iqčku, byl uchvácen prvním PC ze Slušovic. No asi víte co myslím… Ta doba co píšete mi hodně říká, protože jsem ji taky prožil. No teď je hodně věcí jinak a možnosti jsou v porovnání s tím kdysi – nekonečné. Těch možností na výběr je dnes tolik a tááák moc, že je to pro dnešek spíše nevýhoda. Technologie máme tak dokonalé a stejně věcem nerozumíme dnes více a často zůstáváme jen na povrchu displeje mobilního telefonu…Hej lidi, pojďme s tím něco dělat! 🙂

Napsat komentář