Close

Teleball: Arduino programování pro retro nadšence

Teleball: Arduino programování pro retro nadšence

TeleBall se jednoduše nedá koupit, dnes tedy nepůjde o Kickstarter kampaň – tuhle věcičku z hlavy uživatele sy2002 si můžete pouze sami sestavit a hlavně naprogramovat.

Co to je?

Jedná se o velmi minimalistickou retro kapesní konzoli, jejíž herní výbava se pohybuje ve stejném duchu – nabízí totiž dvě klasiky – BreakOut (singleplayer) a Tennis for Two (multiplayer skrze rádiové spojení). Vizuální zážitky jsou zprostředkovány 8×8 pixelovým LED maticovým diplejem napájeným čtyřmi AA bateriemi. Přístroj rovněž disponuje Mini USB portem – jestliže vás tedy předinstalované hry omrzí, není žádný problém naprogramovat si pro Arduino, na kterém konzole běží, hry nové.

Jak na to?

Při řádné přípravě by dle slov autora dokončení projektu nemělo trvat déle než dva dny, finanční náklady by se pak měly běžně pohybovat v rozmezí $100 až $150 (zhruba 2400 až 3500 Kč). Sestavení stojí na třech hlavních pilířích – 3D tisku, elektronice a vývoji softwaru:

  1. Stažení balíčku TelleBall z Githubu: Balíček obsahuje nejnovější stabilní 1.2 verzi softwaru, k jeho zpřístupnění bude samozřejmě potřeba Arduino IDE. Implementace softwaru se odvíjí od třech základních konceptů – tlukotu srdce (funkce loop), konečného automatu (stavový automat modelující aktuální makro stav zařízení) a master-slave uspořádání (hra běží na jednom zařízení, které posílá informace o průběhu druhému).
  2. Vytisknutí vnějšího obalu pomocí 3D tiskárny: Zmíněný balíček obsahuje složku cad se zdrojovými soubory pro 3D tisk.
  3. Obstarání desky plošných spojů a ostatního hardwaru: Nejdůležitější součásti hardwaru představuje mikroovladač (5V verze Arduina Nano 3.0), 8×8 LED displej, ovladač LED dipleje, rádio a regulátor elektrického napětí.
  4. Sletování a propojení: Díky přesně navrženému designu vnějšího obalu není potřeba nic šroubovat – po sletování ostatních částí vše drží pěkně pohromadě.
  5. Nahrání Teleball firmwaru: Po instalaci IDE je nutné zařízení připojit přes USB, otevřít soubor TeleBall.ino a zvolit správný sériový port a instalovat ovladač USB-to-serial.
TeleBall 3d obal
3D obal TeleBallu
TeleBall obvod
Přehled obvodů TeleBallu
TeleBall uvnitř
Přehled hardwaru TeleBallu

Zvládli byste si sestavit svůj vlastní TeleBall? Přesný návod k tomu získáte na stránkách projektu!

Kamila Ježková

Napsat komentář