Close

Arduino intervalometr umí fotit pěkné časosběrné sekvence

Arduino DSLR intervalometr

Na pořádnou zrcadlovku někteří nedají dopustit. Pokud ale jde o její rozšiřitelnost, není to občas žádná legrace. Tak například, když chcete opakovaně fotit po uplynutí nastavené doby, musíte to udělat buďto ručně, nebo si musíte koupit (často drahé) originální intervalometry. Intervalometr je taková krabička, kterou připojíte k foťáku a ona mu po nastavené době dává pokyny k pořízení snímku. Výsledkem sice může být zajímavá sekvence, ale nešlo by to jednodušeji a levněji? Ale šlo! Stačí vzít Arduino Nano a pár dalších součástek a máte to :)

Zařízení ve videu níže je možné použít k ovládání fotoaparátu Canon T2i. K němu je připojené pomocí 2.5mm audio jacku. Aby nedošlo k poškození fotoaparátu, je využit optoizolátor, který slouží k připojení ovládacího pinu na jacku k zemi. K nastavení intervalu slouží čtyři malé spínače. Autor projektu zvolil pro spínače intervaly 5, 10, 30 a 60 sekund, ale je možné je v programu změnit. Samozřejmě lze sepnout i více spínačů najednou a sčítat tak velikost jejich intervalů.

Arduino Intervalometr - Připojení k fotoaparátu

Připojení k fotoaparátu

Zařízení je sice celkem jednoduché, ale je možné ho volně rozšiřovat. Například přidáním pohybového senzoru vznikne šikovná fotopast.

Více informací naleznete ve videu níže a také na webu Circuit Basics.

Přeloženo z https://blog.arduino.cc/2018/09/14/control-your-camera-with-this-arduino-intervalometer/ a upraveno.

Zbyšek Voda

Už nějaký čas se zajímám o věci kolem Internetu věcí a otevřeného hardware a software. Tak jsem se také v roce 2010 dostal k Arduinu, pro které dodnes programuji a taky píšu články o práci s ním. Baví mě vymýšlet, jak staré věci používat novým způsobem.
Zbyšek Voda

Latest posts by Zbyšek Voda (see all)

Napsat komentář