Close

Detekce pohybu pomocí Arduina a dvou drátů

Arduino kapacitní senzor pohybu

Connor Nishijima přišel s unikátním způsobem, jak pomocí Arduino UNO detekovat pohyb. Vývojář Nishijima používá k detekci pohybu dva vodiče smotané dohromady, kdy jeden je připojen k zemi a druhý na analogový pin A3. Takto vytvořený senzor je schopný detekovat pohyb jakéhokoliv většího živého stvoření poblíž (jako například autorových koček).

Jev, který umožňuje fungování tohoto senzoru je tzv. capacitive coupling. O co jde? Elektromagnetické pole antény a sledovaného objektu se vzájemně ovlivňují. Pohybem pozorovaného předmětu se celkové elektromagnetické pole v místnosti mění. Tento diferenciál právě Arduino měří.

Autor nazývá princip fungování „kapacitní turbulence“. Ač by měl jít tento princip použít kdekoliv, nepovedlo se mu ho bohužel využít jinde než u Arduina. Pokud se o tomto elektromagnetickém fenoménu chcete dozvědět více, podívejte se na video, ve kterém autor jev vysvětluje (anglicky).

Přeloženo z https://blog.arduino.cc/2016/05/24/detecting-motion-with-an-arduino-and-two-wires/ a mírně upraveno.

Zbyšek Voda

2 Comments on “Detekce pohybu pomocí Arduina a dvou drátů

posjirka
11.7.2016 at 23:31

jen pro upřesnění : theremin opravdu používal kapacitní vazbu mezi tělem uživatele a přístrojem. Přesněji tuto kopacitu používal pro ladění LC obvodu, kde C = kondenzátor se skládal s pevného kondenzátoru v řádech jednotek pikofarad a paralelního kondenzátoru tvořený anténou a člověkem.
Tady v Arduinu se opravdu používá člověk/kočka jen jako stínění ….

posjirka
11.7.2016 at 23:11

pojem kapacitní turbulence mě docela pobavil 🙂 . Bud jsem tak starý a nedržím krok s moderní dobou nebo někdo objevil ameriku. Ten to princip se používal už před desítkami let (přesnějí v r.1919). Stačí vyhledat pojem Theremin, nebo zapojit 3 tranzistory do kaskády (násobit jejich zesílení) a kus drátu. Ve výsledku jen odsťińuje elektromagnetický smog, který je všude kolem nás (mobili, wifi, tv vysílání, kosmické záření, ..). Ten druhý drát jen dělá „omezovač“ účinnosti.antény = drátu. Bude to hodně citlivé na jakýkoliv zdroj rušení (mobil,…). Jako ukázka principu ve spojení s Arduinem je to poučná hračka a dávám palec nahoru, jen jde řešit i analogově a jednodušeji … .

Napsat komentář