Close

DIY Arduino hodiny

Arduino DIY hodiny

Důvodů, proč se člověk rozhodne postavit vlastní nástěnné hodiny, může být více. Třeba se nedaří najít hodiny s vhodným designem, nelíbí se vám barva čísel, nebo jste notorický opozdilec a potřebujete, aby byly hodiny nepřehlédnutelné. Pokud takovéto hodiny sháníte, podívejte se na projekt Titan Clock.

Kutil s přezdívkou ProtheanSoft v chtěl v projektu Titan Clock dosáhnout hned několika cílů. Chtěl, aby byly hodiny:

  • co největší
  • energeticky úsporné
  • levné na výrobu
  • co nejtenčí

To se mu také povedlo. K napájení hodin je použita nabíječka k mobilnímu telefonu, hodiny jsou tenké asi 18mm a vyjdou na méně, než 50$ (cca 1100 Kč).

Hodiny jsou sestavené z celkem 28 stejných segmentů, které tvoří RGB LED pásek, plexisklo a další dostupné materiály (polystyren, papír, …). V segmentech je také využit difuzér ze staré TV k dosažení rovnoměrného jasu segmentů.

DIY Arduino hodiny

Hodiny sestavené z jednotlivých segmentů

K řízení hodin je využita deska Arduino Nano, k udržování přesného času obvod hodin reálného času DS3231. V této verzi hodin je Arduino naprogramováno tak, aby každou hodiny změnilo barvu segmentů podle předdefinovaného schématu.

Více informací o projektu naleznete na stránce autora a také na serveru GitHub.

Zbyšek Voda

Už nějaký čas se zajímám o věci kolem Internetu věcí a otevřeného hardware a software. Tak jsem se také v roce 2010 dostal k Arduinu, pro které dodnes programuji a taky píšu články o práci s ním. Baví mě vymýšlet, jak staré věci používat novým způsobem.
Zbyšek Voda

Latest posts by Zbyšek Voda (see all)

One Comment on “DIY Arduino hodiny

Profilový obrázek
adyhas
27.10.2017 at 2:07

Dobrý koncept. Možná jen vyměnit modul DS3231 za DCF1 (atomový čas), ale na druhou stranu chápu cenový rozdíl.

Napsat komentář