Close

DIY lineární aktuátory

Arduino lineární aktuátor

Když chcete uvést projekt do pohybu, většinou sáhnete po krokovém motoru, nebo po servu. Co když ale potřebujete motor, který nevykonává rotační pohyb, ale posuvný? Asi vyberete nějaký lineární aktuátor. Ty ale nejsou tak rozšířené, jako výše zmíněné motory, a jsou také často dražší. Logickým krokem každého kutila by tak mohlo být vyrobit si aktuátory vlastní.

YouTuber Potent Printables navrhl model pro 3D tisk, který takový aktuátor vytvoří z malých servo motorů. Stačí pouze vytištěný model, pár šroubků a lepidlo.

Ve videu je ukázka řízení aktuátorů pomocí desky Arduino UNO a Motor shieldu, ale jakákoliv Arduino deska řízení zvládne. Použitá serva mají neomezený rozsah, takže dráha pohybu závisí pouze na čase a rychlosti rotace. Projekt by šel upravit například přidáním mikrospínačů pro ukončení pohybu, či použitím serv s nastavitelným úhlem rotace.

Přeloženo z https://blog.arduino.cc/2018/10/29/linear-movement-with-arduino-and-3d-printing/ a upraveno.

Zbyšek Voda

Už nějaký čas se zajímám o věci kolem Internetu věcí a otevřeného hardware a software. Tak jsem se také v roce 2010 dostal k Arduinu, pro které dodnes programuji a taky píšu články o práci s ním. Baví mě vymýšlet, jak staré věci používat novým způsobem.
Zbyšek Voda

Latest posts by Zbyšek Voda (see all)

Napsat komentář