Close

Ferofluidní displej s Arduinem

Arduino ferofluidní displej

Jsou displeje, které jsou úsporné. Jiné mají velký kontrast. Další jsou zase velice levné. A potom jsou tu displeje, které prostě vypadají cool. Jedním takovým je projekt ferofluidního displeje od studentů univerzity z Osla.

Tento projekt využívá k zobrazování ferofluidní kapalinu, což je kapalina vykazující magnetické vlastnosti. Většinou je tvořena směsí drobných částic magnetického materiálu a oleje. Díky použití magnetického materiálu je možné měnit tvar této kapaliny působením magnetického pole. A toho využívá i dnešní projekt.

V tenké nádobě čtvercového tvaru je nalita ferofluidní kapalina společně se slaným roztokem. Za nádobou je matice elektromagnetů, jejichž řízením je možné formovat z kapaliny požadované tvary.

Arduino ferofluidní displej
„E“ z ferofluidní kapaliny

Ve videu níže můžete vidět prototyp tvořený maticí 6×6 elektromagnetů (výsledný projekt má celkem 252 pixelů), který je řízený deskou Arduino Mega a řadičem pro motory.

Další videa z průběhu stavby i konečný displej najdete na Youtube kanálu Applied Procrastination.

Zbyšek Voda

Už nějaký čas se zajímám o věci kolem Internetu věcí a otevřeného hardware a software. Tak jsem se také v roce 2010 dostal k Arduinu, pro které dodnes programuji a taky píšu články o práci s ním. Baví mě vymýšlet, jak staré věci používat novým způsobem.
Zbyšek Voda

Latest posts by Zbyšek Voda (see all)

Napsat komentář