Close

16×2 optrex a mega2560

Úvodní stránka Fórum Hardware Displeje 16×2 optrex a mega2560

Aktuálně je na stránce zobrazeno 15 příspěvků - 1. až 15. (celkem z 15)
  • Autor
    Příspěvky
  • #11337
    chevy.us
    Účastník

    Zdravím všechny.
    Začínám a tak předem prosím o trpělivost.
    V různých tutoriálech jsem dospěl do fáze připojení LCD. Mám display 16znaků x 2řádky OPTREX DMC 16230 s řadičem HD44780A00 znak je 5x7bodů, viz přiložený datasheet.
    Pro začátek jsem postupoval podle zapojení a ukázkových programů zde:

    Arduino a displeje II.

    V programu jsem samozřejmě změnil hodnotu: lcd.begin(20, 4);
    na: lcd.begin(16, 2);

    Bohužel display pouze rozsvítí podsvícení a jinak se neděje vůbec nic.
    Desku používám MEGA2560.
    Prosím proto o radu kde může být chyba?

    #11339
    RomanB
    Účastník

    Máš zapojený potenciometr? Slouží k řízení kontrastu a pokud ano, otáčel jsi s ním?

    #11345
    chevy.us
    Účastník

    Dík za reakci. Poťák tam mám 15K, ale má v rámci „výrobní tolerance“ necelých 12K. Což myslím nebude pro danou věc problém.Datasheet udává 10-20Kohm. Pokud s ním otáčím neděje se na displeji vůbec nic, ani náznak objevení znaku.

    #11346
    chevy.us
    Účastník

    Zkouším znovu přiložit sooubor datasheetu pro ten Optrex. A nedaří se…

    #11349
    Aleš
    Účastník

    Něco je špatně v zapojení. Když má displej napájení, a nic na datových pinech, tak při vytočení potenciometru se na displeji objeví v prvním řádku černé obdélníky – viz obrázek (vytáhl jsem procesor z patice). Jestli tam obdélníky nemáš, tak je to špatně zapojené (napájení, trimr na kontrast).

    Attachments:
    #11353
    chevy.us
    Účastník

    Díky za čas. Mám pocit,že ten display je posmrti. Zapojil jsem teď jen napájení vývody 1a2 plus trimr pro kontrast a napájení podsvícení. Pokusím se přiložit foto.

    #11354
    Aleš
    Účastník

    Ještě R/W (pin5) na GND

    #11355
    chevy.us
    Účastník

    Ne nic ani náznak. Nemám záruku, že byl ten display funkční je to vykuchaný z takového staršího ovládacího panelu.

    #11358
    posjirka
    Účastník

    to že máš při max. kontrastu na prvním řádku černé obdelníky je uplně normální.
    spíš bych očekával klasickou chybu, jako, že nemáš uzemněné nevyužité datové piny.
    Některé LCD jsou na to citlivé a nejdou. není špatné dát sem zapojení jaké používáš a´t se tu nehodí duchové ….

    #11360
    chevy.us
    Účastník

    Zdar. Zapojení mám dle odkazu co jsem dal výše. „ARDUINO A DISPLEJE II“
    Ty černé obdelníky právě nemám a displaj je krom podsvícení úplně mrtvej. Nejsou vidět body znaků ani v náznaku.
    Nezobrazuje, ani při neobsazených datových pinech na zemi.
    Nicméně díky za čas.

    #11361
    posjirka
    Účastník

    je to zvlaštní ale pokud máš správně zapojení tak je LCD opravdu v křemíkovém nebi.
    naštěstí to není něják závratně drahá součástka co by nešla nahradit… v ebay 30kč.

    #11362
    chevy.us
    Účastník

    Jojo už mám objednáno na Geek za 25,- akorát mi vadí, že je modrej a ještě v inverzi.
    Jinak samozřejmě všem dík za pomoc.
    Ještě takkový dotaz jak přikládáte fotky, nebo soubory sem do fóra?
    Zkoušel jsem několikrát PDF s datasheetem toho disleje a fotku jak to mám zapojený a nikdy se u příspěvku přiložený soubor neobjevil.

    #11363
    Aleš
    Účastník

    U modrého displeje je blbé, že když nechceš používat podsvícení (z důvodu šetření energie), tak na něm není nic vidět 🙁

    #11364
    posjirka
    Účastník

    kdyby jen to, navíc je oproti pozitivnímu LD ten negativní (modrý) výrazně pomalejší.
    Někde jsem to tu řešil … . Při vyšší frekvenci obnovy dat pro LCD (200ms) nebylo na LCD nic vidět, nebo jen mlhavě. Při 1 vláknu („loop()“) nebylo reálné načítání tlačítek a zobrazování informací na LCD. Bez přerušení to v podstatě nešlo, nebo za použití funkce millis() a další „zbytečné“ proměnné. Ale neboj i s tím se dá žít.

    #11376
    chevy.us
    Účastník

    Ze starého faxu Panasonic jsem teď vykuchal LCD HCN-24V s řadičem DZZSP58004.
    Má to 8+13 vývodů. Na netu jsem nic nenašel (google) pouze tento odkaz na prodej s fotkama:
    http://www.ebay.pl/itm/HCN-24V-LCD-Display-ALPS-DZZSP58004-IC-PCB-/112314627442

    Pod lupou jsem pod určitým úhlem identifikoval, že jde o display 20znaků x 2řádky.

    Nemáte někdo datasheet k tomu švábu?

Aktuálně je na stránce zobrazeno 15 příspěvků - 1. až 15. (celkem z 15)
  • Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.