Close

Arduino Due – Ds3231 – Lcd 20×4 i2c

Úvodní stránka Fórum Hardware Arduino Arduino Due – Ds3231 – Lcd 20×4 i2c

  • Toto téma obsahuje celkem 20 odpovědí. Do diskuze (4 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Luke_CZ a poslední změna proběhla před 7 roky a 3 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 15 příspěvků - 1. až 15. (celkem z 21)
  • Autor
    Příspěvky
  • #9922
    Strojek
    Účastník

    Ahoj potreboval bych poradit. Mam tuhle sestavu a chtel bych vedet, jestli to muzu propojit tak, ze Ds3231 mam napajene 3,3V a vse funguje bez problemu. Jde me o to jestli muzu paralerne k ds3231 i2c pripojit i lcd 20×4 i2c, ktere je ale napajeno 5V .. nebo musim mezi ds3231 a lcd dat nejaky prevodnik z 5V na 3,3 pro komunikaci na i2c .. dekuji

    #9923
    posjirka
    Účastník

    v kazdem pripade pouzij prevodnik jinak si odpalis arduino.

    #9924
    Strojek
    Účastník

    A prosim te jakej prevodnik by si me doporucil ??? diky.

    #9925
    Strojek
    Účastník

    Tak nevim jestli je nejaky prevodnik na scl a sda. Tx Rx jsem nasel .. hledal jsem googlem a nasel, ze to maji pripojene na primo .. co vy na to ?? http://theelectromania.blogspot.cz/2016/01/clock-and-calendar-using-arduino-due.html
    http://theelectromania.blogspot.cz/2016_01_01_archive.html

    jsou tam i obrazky toho pripojeni na primo a napajeni 5V .. tak nevim ???

    #9927
    Vojtěch Vosáhlo
    Účastník

    Jako převodník hledejte něco v podobě tohoto: https://www.adafruit.com/products/757
    V těch článcích taky píšou že DS musí být napájený z 3,3V a pak zmiňuje že arduino mu to neodpálilo. Abych řekl pravdu, o odpálení duina bych se nebál. Osobně nevidím důvod. Jirka mě kdyžtak opraví ale pokud celé duino běží na 5V tak by mu to nemělo vadit. 5V bude spíš vadit tomu DS které je na 3,3V. Pokud by na jeho pinu bylo 5V tak by mohl být problém na světě.

    Podle mě by to mohlo být zapojené takto:

    Arduino (5V level) <–> LCD (5V level) <–> Převodník z 5V na 3,3V <–> DS3231 (3,3V level)

    #9928
    Strojek
    Účastník

    Vojto . mozna jsem to blbe napsal .. arduino due ma vstupy a vystupy pro 3,3V .. proto Ds3231 napajim jen napetim 3,3V a funguje i na tohle napeti .. jinak se napaji normalne 5V .. ted jde o to, ze paralerne pripojim k tomu ds3231 ten lcd modul ale ten musi byt napajen 5V .. Nevim jake napetove urovne bude mit komunikace i2c z ds3231 a jake urovne napeti modulu lcd. jestli je mohu paralerne spojit.

    #9929
    posjirka
    Účastník

    ano právě že Arduino DUE je na 3,3V.
    DS3231 má rozsah napájení 2,3-5,5V, takže to máš v pořádku:https://cdn-learn.adafruit.com/downloads/pdf/adafruit-ds3231-precision-rtc-breakout.pdf

    Vidím 3 varianty řešení:
    1. použiješ Arduino UNO a nemusíš nic dalšího řešit
    2.a. použiješ převodník na LCD pro I2C komunikaci:
    http://arduino-shop.cz/arduino/1071-lcd-seriove-rozhrani-iic-i2c-twi-sp-1602-1438010911.html?gclid=Cj0KEQiAwMLDBRDCh_r9sMvQ_88BEiQA6zuAQ5BXnPnLW76aC-ORGEKrhSnDJ2fn18jnDABqQNA-EDEaAhNj8P8HAQ
    tím pádem jí dáš stejnou sběrnici I2c jako pro RTC a přes převodník úrovní srovnáš 3,3 vs. 5V:

    arduino I2C na 3,3V
    |
    konvertor úrovni 3,3V/5V –
    |
    LCD převodník I2C/LCD + DS3231
    |
    LCD

    2.b. použiješ na LCD převodníky urovní 3,3v-5v pro 6 pinu, které LCD potřebuje, takže třeba 2x tento:

    Arduino – I2C – DS3231
    |
    2x převodník urovní 3,3v/5v
    |
    LCD

    #9930
    Vojtěch Vosáhlo
    Účastník

    Aha. Díky za opravu, to jsem si nedohledal 😉

    #9931
    Strojek
    Účastník

    posjirka ….. super diky .. tohle bude ono .. a budu v klidu ..

    jeste jedna vec .. tenhle prevodnik se napaji 5V i 3,3V ??? aspon to tak vypada, tak pravdepodobne ano ..dekuju..

    #9933
    Vojtěch Vosáhlo
    Účastník

    Je napájený pouze z 1 zdroje a to VCC IN. Na desce je regulátor který vstupní napětí shodí na 3,3V a to je pak na VCC 3V. Aspoň tak je to ve schématu.

    #9934
    posjirka
    Účastník

    to vojtech: tak jsem chvilku musel hledat na interetu. Vím že některé Arduina mají 3,3V napětovou hladinu. Já je nemám moc rád, protože většina věcí je na 5V a nemusím pak nic řešit.

    to strojek: jestli to není kritické doporučuju použít spíš klasicé Arduino UNO nebo MEGA. Nevidím u DUE žádnou extra výhodu. 2 USB porty jsou sice zajímave, 2x DAC přvodík taky, ale zatím jsem se nestakla s aplikací, kterou by s přehledem nezvládla klasika. Doma nemám ani MEGU i když si jí už dost dlouho plánuju.

    #9935
    Strojek
    Účastník

    Vojto posli me prosim to zapojeni. na te desticce je BVCC a AVCC .. v popisu se pise strana A (5V) <–> strana B (3.3V)

    Taak uz nemusis na te strance zapojeni je .. dekuju za info

    #9938
    posjirka
    Účastník

    potřebuješ oboje napájení pro převodník a pak použiješ 5V pro napájení jak DS3231, tak LCD s převodníkem I2C/LCD většinou je to nějáký PCF85xx.


    #9940
    Strojek
    Účastník

    dekuju za informace 🙂

    #9941
    posjirka
    Účastník

    koukám, že dám příspěvek a mezi tím se vloží jiný dotaz/odpově´d.
    Už vím jak se cítí schizofrenik 🙂

Aktuálně je na stránce zobrazeno 15 příspěvků - 1. až 15. (celkem z 21)
  • Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.