Close

Jednoduše ovladatelný Arduino sekvencer

Arduino Dřevěný sequencer

Během kurzu „Physical Computing and Creative Coding“ na School of Form pracoval tým, který tvořili Ernest Warzocha, Jakub Wilczewski, Maciej Zelaznowski, na projektu, jehož hlavním motem bylo „estetika interakce“. Za pomoci jejich lektorů ( Wieslaw Bartkowski a Krzysztof Golinski) se rozhodli předělat klasické rozhraní audio sekvenceru, a vytvořit unikátní, jednoduše ovladatelné rozhraní.

Detail ze stavby Arduino dřevěného sequenceru
Detail ze stavby

Sekvencer běží na Arduino UNO a zakládá si na podobnosti se známými objekty a manipulaci s nimi, podobně, jako je tomu u Durell Bishop’s Marble Answering Machine.

Místo použití klasických tlačítek jsme vytvořili dřevěné disky (celkem 32), jejichž umisťováním do děr je možné vytvářet zvukovou sekvenci.  Každý řádek reprezentuje jiný hudební nástroj, sloupce jsou zase jednotlivé časové úseky stopy. Nad každým sloupcem je navíc umístěna LED dioda, která svítí právě tehdy, když je daný sloupec přehráván.

K vytvoření dobře vypadajících dřevěných disků jsme použili CNC frézu, který máme dostupný na naší univerzitě. Po vyříznutí desky sekvenceru jsme do každé díry umístili senzor a vše jsme poté propojili s Arduinem. Jádrem projektu je Arduino UNO s multiplexery a MP3 modulem. Ten obsahuje předpřipravené zvukové stopy, takže k použití našeho projektu není potřebné mít připojený počítač.

Důležité a také unikátní je v našem sekvenceru použití IR snímačů, se kterými je možné měnit aktuálně hrající nástroj a jeho předvolby. Snímač měří aktuální hodnotu barvy na spodní straně našich disků (ve stupních šedé) a volí požadovaný nástroj (ve skutečnosti není nutné mít na stole disky – cokoliv položeného na snímač nějakým způsobem hraje).

Tento pokus s využitím stupňů šedé k ovládání je náš nový experimentální způsob ovládání zařízení. Myslíme si, že použití stupnice šedé by mohl být zajímavý způsob, jak ovládat MIDI zařízení. Pro demonstrační účely jsme použili pouze dvě barvy – bílou a černou. Je ale samozřejmě možné použít celou stupnici šedé. Poté je zde ale určitá náchylnost na světelné podmínky v místnosti.

Podívejte se na video níže, nebo na další fotografie z projektu:

Zbyšek Voda

Napsat komentář