Close

Konečně pořádný Theremin postavený na Arduino UNO!

Arduino Theremin Open.Theremin.UNO

Open Theremin je open hardware a software projekt od Urse Gaudenze z Gaudi Lab, jehož cílem bylo vytvoření nové generace digitálního hudebního nástroje Theremin, který ve dvacátých letech minulého století sestrojil ruský profesor Leon Theremin. Výsledkem projektu je shield Open.Theremin.UNO pro Arduino UNO, který nabízí digitální mixer, zvuk s rozlišením 12-bit, CV výstup, audio jack a dva oddělené obvody s anténami.

Hlavním ovládáním Thereminu jsou dvě antény, které vnímají elektrické pole způsobené lidským tělem. Jedna z antén ovládá výšku tónu, druhá jeho hlasitost. Tyto antény jsou připojené k dvěma lokálním oscilátorům, které změnou frekvence reagují na přibližování a oddalování rukou k anténám. Tento signál je dále zpracováván a poté je odeslán do Arduina. Arduino poté přehraje odpovídající zvuk pomocí kvalitního převodníku umístěného na desce. Charakteristiky konečného tónu jsou navíc ovlivněné pomocí vlnové tabulky v Arduinu.

Thereminy, které jsou dnes dostupné na trhu, jsou většinou drahé, nebo se na ně nedá moc hrát. Proto jsem se rozhodl vytvořit uživatelsky přívětivý a dostupný Theremin. První verze byla modulární a její programování bylo obtížné. Proto jsem se rozhodl ji předělat na shield pro Arduino UNO. To se ukázalo jako dobrý krok, protože spousta lidí mohla najednou můj produkt jednoduše používat, měnit vycházející zvuk a celkově ho přizpůsobit jejich potřebám. Celý projekt je zveřejněný a zdokumentovaný pod open source licencí. Vytvořil jsem pár prvních shieldů, které je možné koupit na webové stránce Open.Theremin.UNO.

Podívejte se na video, ve kterém Coralie Ehinger, švýcarská hráčka na Theremin a organizátorka prvního švýcarského Theremin festivalu N / O / D / E, hraje na Theremin.

Přeloženo z https://blog.arduino.cc/2016/01/11/the-real-open-source-theremin-on-arduino/ a mírně upraveno.

Zbyšek Voda

Zbyšek Voda

Už nějaký čas se zajímám o věci kolem Internetu věcí a otevřeného hardware a software. Tak jsem se také v roce 2010 dostal k Arduinu, pro které dodnes programuji a taky píšu články o práci s ním. Baví mě vymýšlet, jak staré věci používat novým způsobem.
Zbyšek Voda

Latest posts by Zbyšek Voda (see all)

One Comment on “Konečně pořádný Theremin postavený na Arduino UNO!

Zdeněk Starý
14.1.2016 at 9:44

Tak to si musím postavit! Díky za nápad.

Napsat komentář