Close

Kterak si zahrát na disketové mechaniky

Floppy syntetizér

Diskety dnes nepředstavují médium, které by uživatel zvolil pro ukládání dat (pokud tedy uživatelem není americká armáda, která je, jak nás před několika měsíci upozornil John Oliver, ještě v některých svých zařízeních používá). Přibližně v polovině devadesátých let je nahradily CD disky, které nabízely několikasetnásobný úložní prostor. V dnešní době externích disků a cenově dostupných flash disků s kapacitou desítek GB – tedy mnohem větší, než mívaly hard disky počítačů v době, kdy diskety prožívaly svá nejlepší léta – jsou spíše retro doplňkem, než komponentem, který by měl pravidelné praktické užití. Přesto je dost dobře možné, že vám dosud v PC vězí postarší, nepoužívaná mechanika nebo jste si nějakou z nostalgických důvodů ponechali v krabici hned vedle sbírky polaroidů. Díky uživateli Youtube s přezdívkou Sammy1Am se pro ně nicméně objevilo nové, nečekané užití. Disketovou mechaniku totiž snadno proměníte v hudební nástroj.

K sestavení potřebujete jen několik základních komponent:

  • zdroj
  • Arduino
  • Disketovou jednotku
  • 5 kabelů nebo drátů Cat 5
  • počítač

Nejlépe uděláte, když si seženete hned několik funkčních mechanik. Většinou totiž budete hudbu přijímat ve formátu MIDI a ty mají obvykle více kanálů; doporučujeme nejméně 3 nebo 4. Klíčový je na nich krokový motor, který pohání posuvnou hlavu mechaniky. Kýžený zvuk vydává při otáčení a podle toho, jak rychle jej necháme otáčet, určíme výšku tónů.

Za prvé musíte jednotky připojit k Arduinu a k tomu musíte přirozeně použít příslušné piny. Pro připojení k Arduinu budete užívat piny 18 a 20. Přesný postup, jak s piny zacházet a nákres najdete zde na stránce, kterou tomuto tématu věnoval na svém blogu Miguel Duarte. Piny elektrického zdroje připojíte k odpovídajícím pinům Arduina.

Zapojení floppy mechaniky
Zapojení floppy mechaniky

Potřebný software projektu Moppy (slovní hříčka: složenina anglických slov „music“ a „floppy“) Sammy1am zpřístupnil na této adrese. Projekt má dvě části. Nejprve si stáhněte Arduino IDE a knihovnu TimerOne, kterou umístěte do podsložky libraries v instalační složce Arduino IDE. Otevřete soubor Moppy.ino a nahrajte jej do Arduina.

Na autorův tutoriál se můžete podívat níže.

Jakmile se vám toto všechno podaří a mechaniky vám začnou vyhrávat, neznamená to, že jste vyčerpali veškerý jejich potenciál – naopak. Miguel Duarte popsal na svém blogu (odkaz najdete výše v tomto textu), jak kód upravil, aby mohl jednotky ovládat s pomocí MIDI kláves. Kód v jazyce Java je k dispozici zde.

Na závěr doporučuji poslechnout si ukázky, co všechno takové disketové těleso dokáže. Sammy1am jako správný patriot to své nechává hrát americkou skladbu Stars and Stripes Forever.

Miguel Duarte zase jako správný nerd pro změnu předvádí notoricky známý „imperial march“ z Hvězdných válek.

Antonín Handl

Napsat komentář