Close

Nový editor Arduino Studio

Arduino Studio - Doplnění kódu

Nedávno bylo představeno nové vývojové prostředí pro Arduino, nazvané příhodně Arduino Studio. V současné době je ke stažení v alfa verzi. Stejně jako klasické Arduino IDE, je i toto založeno na jiném Open Source prostředí. Na rozdíl od Arduino IDE, které vychází z prostředí Processing, je Arduino Studio založeno na editoru Brackets od společnosti Adobe. Brackets je sice primárně určeno pro vývoj webových stránek, ale díky jeho rozšiřitelnosti je možné mu přidat prakticky jakoukoliv funkcionalitu. Zajímavý je i způsob, jakým je prostředí napsáno – vše jen za použití HTML, CSS a JavaScriptu.

Teď už ale k samotnému Arduino Studiu. V současné době je ke stažení v balíčku společně s prostředím Brackets. V budoucnu má být také dostupné jako rozšíření stažitelné samostatně. Následující postup je popsaný pro OS Windows, ale je obdobný i pro ostatní operační systémy.

  1. Stáhněte si instalační ZIP Archiv a rozbalte jej.
  2. V rozbaleném archivu spusťte ArduinoStudio.exe
  3. Připojte Arduino k PC.
  4. V nabídce Files naleznete položku Open Samples, která otevře příklady Arduino programů.

    Arduino Studio - Open Samples

    Arduino Studio – Open Samples

  5. Ve spodní liště téměř vpravo vyberte z rozbalovací nabídky programovacích jazyků možnost Arduino. Tím aktivujete doplňování kódu – v průběhu psaní vám bude program nabízet klíčová slova, které pravděpodobně chcete použít. Pro napsání pinMode tak stačí napsat pin a program sám nabídne doplnění na pinMode. Výběr potvrdíte klávesou ENTER.

    Arduino Studio - Doplnění kódu

    Arduino Studio – Doplnění kódu

  6. V pravém sloupci si vyberte program, který chcete do Arduina nahrát – například program Blink.
  7. V nabídce Tools/Boards vyberte vaši desku.
  8. V nabídce Tools/Ports vyberte port, na který je deska připojena.
  9. Známým tlačítkem Upload v levém sloupci nahrajte program do Arduina.

    Arduino Studio - Upload

    Arduino Studio – Upload

Arduino Studio je jistě zajímavou alternativou ke klasickému Arduino IDE. Už teď, v poměrně rané fázi vývoje, nabízí prakticky stejné funkce. Jestli však Arduino IDE nahradí ukáže až čas.

Zbyšek Voda

4 Comments on “Nový editor Arduino Studio

hefi
24.6.2015 at 10:35

Jakýkoliv vývoj na straně editoru je určitě super. Nedávno nám přidali board manager, který jsem okamžitě využil, teď jiný projekt – raději si ale počkám na víc ohlasů. Těším se, až se doženou tak daleko, že použiji knihovnu, kde budu vědět, že mi má vracet hodnotu, jen nebudu vědět tu metodu, tak napíšu get a stisknu CTRL + mezerník (třeba v Eclipsech) a ono to bude našeptávat všechny na get začínající metody této knihovny.

Zbyšek Voda
24.6.2015 at 10:40

Jo, na to se taky těším 🙂 Ale Android Studio má k tomu myslím docela slibně nakročeno.

Jiří Pavlíček
24.6.2015 at 17:20

Android Studio? Nejedná se spíše o Arduino Studio?! Android Studio je na trochu něco jiného 😉

Zbyšek Voda
24.6.2015 at 17:29

Jo, přesně to jsem myslel 😀 Při psaní článku se mi tento překlep stal několikrát, ale u komentáře jsem ho neuhlídal. Myslel jsem samozřejmě Arduino Studio (i když Android Studio je taky fajn 🙂 )

Napsat komentář