Close

Scubo je Arduino robot, který je ve vodě jako doma

Podvodní Arduino robot Scubo

Tým z ETH Zürich vytvořil pozoruhodného podvodního robota s názvem Scubo. Ten má sloužit výzkumníkům k průzkumu korálových útesů. Robot je vybavený šesti kamerami a umí se pohybovat do všech stran. Obrazový materiál z kamer je možné využít například k vytvoření virtuální prohlídky, takže pozorovatel vybavený VR náhlavní soupravou jednoduše nabude pocitu, že je součástí mořského života kolem útesu.

ROV Scubo je poháněný deskou Arduino Due, která se stará o ovládání v reálném čase. Dále obsahuje Intel NUC pro náročné výpočty, IMU jednotku pro měření orientace a pohybu a tlakoměr. Šasi je vyrobena z karbonu a má tvar kvádru. Pohyb robota zajišťuje osm turbín, které jsou umístěné na vrcholech kvádru. Kvádr samotný je dutý, což zajišťuje snadnější proudění vody z turbín a také chlazení elektroniky. Robot je dokonale vyvážený, polohu těžiště je možné upravit pomocí přidání šroubů po obvodu.

Jeden z tvůrců, Johann Diep, o projektu řekl:

Jako řídící jednotku jsme si vybrali Arduino hned z několika důvodů. Zaprvé podporovalo všechny potřebné sběrnice (I2C, SPI, atd.), zadruhé je velice jednoduché jej programovat (nikdo z nás do té doby žádný podobný Arduino projekt nevytvořil) a zatřetí má kolem sebe velkou komunitu, která by nám v případě problémů mohla pomoci.

Arduino podvodní robot Scubo v akci
Robot Scubo v akci

Robot je propojený s počítačem na pevnině pomocí drátu, takže má stále stabilní přístup k napájení baterií. Díky tomu je také možné sledovat záběry z kamer v reálném čase. Bez tohoto propojení by podle autorů vydržel robot v provozu asi 120 minut.

Po stránce software je tento Arduino projekt Scubo založený na systému ROS (Robot Operating System), který běží na PC a na balíčku rosserial_arduino, díky kterému může tento systém komunikovat s Arduinem. ROS také umožňuje současně ovládat robota v reálném čase pomocí joysticku SpaceMouse a sledovat naměřené veličiny (tlak, teplota, napětí baterií, případná vlhkost uvnitř robota…).

Scubo není určený pouze k výzkumu korálových útesů. Jelikož byl vytvořený jako modulární systém, je velice jednoduché k němu připojit vlastní senzory a zařízení.

Cítíme, že má Scubo velký potenciál do budoucna. Jelikož obsahuje všechny potřebné senzory, je možné jej naprogramovat k autonomnímu průzkumu požadované oblasti. Díky tomu může vytvářet mapy naměřených veličin, které jsou poté použitelné při dalším průzkumu. Také může být použit k zábavě, například v akváriích či v muzeích, kde ve spojení s virtuální realitou seznámí diváky s mořským životem.

Scubo pomůže v Karibiku, Curyšském jezeře i při virtuálních prohlídkách. Není to pouze zařízení nabité technologiemi, ale také krásný designový kousek. Myslíme si, že ty pravé inovace začínají tam, kde se věda snoubí se zábavou.

Zbyšek Voda

One Comment on “Scubo je Arduino robot, který je ve vodě jako doma

Tomáš
2.9.2016 at 8:36

Napsat komentář