Close

Vítejte do Casa Jasmina, domu budoucnosti

Arduino Casa Jasmina

Co se stane, když se snoubí umění Italů v oblasti interiérového designu s jejich zručností a citem pro open-source elektroniku? Výsledkem této syntézy je Casa Jasmina, neboli „dům budoucnosti“.

Po dobu dvou let tým pod vedením Massima Banziho, Bruce Sterlinga a Lorenza Romagnoli v italském Turíně pracoval na návrhu domu, který by sloužil zároveň jako penzión, přehlídka moderních open-source technologií a prostor pro experimenty a inovativní IoT projekty. Tento dům je ovšem teprve začátek, neboť hlavním cílem jeho „stavitelů“ je popíchnout současný stavební průmysl k implementování open-source technologií do budoucích příbytků za účelem dokonalé propojenosti domácnosti.

Casa Jasmina Turín

Budovu spolu sdílejí Fablab, Toolbox Coworking a Officine Arduino

Vše začalo lampou

Úmyslem týmu je vybavit dům vzájemně propojenými technologiemi, přičemž první na řadu přišla open-source lampa, neboli Open Source Connected Lamp (OSCOLA). Původní návrh (viz obrázek) Jesseho Howarda měl sloužit jako pouhá inspirace – účastníci projektu byli výslovně vyzváni, aby sami použili jiné materiály, tvary i technologie. Konečný produkt má být dálkově ovladatelný, barvu světla bude možno libovolně měnit či jej dokonce využít k vizuální projekci dat. Ještě před realizací projektu ale účastníky čekal 16ti hodinový OSCOLA workshop (konal se 21. a 22. února 2015) , na jehož konci si každý mohl originál svého výtvoru odnést domů, zatímco jeho kopie zůstala v Casa Jasmina.

Koncept open-source lampy

Koncept open-source lampy

Italský „Luxusní Open-Source“

Když se rozhodlo o konečném umístění Casa Jasmina, bylo všem jasné, že onen turínský „smysl pro luxus“ se musí nutně projevit i v tomto open-source projektu. Samotný Bruce Sterling o tom hovoří následovně:

„…Italové musí těmto open-source projektům dodat eleganci a prodávat je zahraničním turistům. Přesně to totiž umějí, je to jejich časem ověřený způsob života. Tradiční pečeť „Made in Italy“ bude následována pečetí „Make in Italy“. Proč taky ne?“

Jak to tak vypadá, stojíme na prahu doby, kdy se „domy budoucnosti“, dosud známé pouze ze sci-fi filmů, stanou skutečností.

Kamila Ježková

2 Comments on “Vítejte do Casa Jasmina, domu budoucnosti

Václav Kovařík
4.3.2015 at 11:15

Dobrý den, jsem počítačový uživatel, tedy nic moc a mám 8mi letého syna, kterého pochopitelně počítače velmi baví. Ale spíš se zaměřuje na střílečky a destruktivní hry. Chtěli bychom se ženou ho přimět dělat něco konstruktivního a Arduino mne velmi zaujalo. Domníváte se, že by syn s mojí pomocí (počítačového takřka anafalbeta) zvládl něco budovat. Stáhl jsem si Ebook a zkusím něco načíst.
Předem děkuji za odpověď od kohokolilv.
Václav Kovařík

Zbyšek Voda
4.3.2015 at 22:47

Dobrý den. Rozhodně!
Čím dřív začne, tím lépe 🙂
Knížka je (snad) psaná srozumitelně. A kdyby něco nebylo jasné, můžete mi napsat na zbysekvoda@seznam.cz a nějak to pořešíme 🙂

Napsat komentář