Close

Arduino plotter

Arduino plotter - jehličková tiskárna

K tisku se dříve hojně používaly jehličkové tiskárny, které za pomoci drobných jehliček přenášely barvu z pásky na papír. Tiskací hlava se skládala z několika jehliček vedle sebe, takže bylo možné tisknout celý řádek textu najednou.

Principem jehličkových tiskáren se nechal inspirovat Nikodem Bartnik. Ten si sestrojil takovou „jednojehličkovou tiskárnu“, která pomocí fixy kreslí body na papír. Ten může být neomezeně dlouhý a široký až 55cm.

Projekt nazvaný Dotter ovládá deska Arduino Uno, která přijímá příkazy z programu v Processing, který běží na počítači a stará se o zpracování obrázků.

Arduino plotter - jehličková tiskárna

K posunu papíru jsou použité dva krokové motory. Třetí slouží k posunu fixy, jejíž zdvih poté ovládá servomotor.  Zařízení v akci a také výsledné tisky můžete vidět ve videu níže.

Přeloženo z https://blog.arduino.cc/2018/01/29/dotter-is-an-arduino-powered-dot-matrix-printer/ a mírně upraveno.

Zbyšek Voda

Už nějaký čas se zajímám o věci kolem Internetu věcí a otevřeného hardware a software. Tak jsem se také v roce 2010 dostal k Arduinu, pro které dodnes programuji a taky píšu články o práci s ním. Baví mě vymýšlet, jak staré věci používat novým způsobem.
Zbyšek Voda

Latest posts by Zbyšek Voda (see all)

Napsat komentář