Close

Humanoidní robot od Jana Czapka

Arduino humanoidní robot

V soutěži se na třetím místě umístil Jan Czapek s jeho humanoidním robotem. Co umí? To si přečtěte ve článku přímo od autora.


Můj projekt humanoidního robota vznikl do soutěže „Řemeslo má zlaté dno„, ale později se z něj stal robot, který mi nyní řídí celý domov. Ovládá mi všechna světla, měří teplotu a vlhkost v každé místnosti i venku. Tyto zařízení jsou propojeny s robotem přes moduly na 433 MHz, za použití knihovny VirtualVire. Samotného robota řídí dvě desky Arduino (UNO, Mega 2560), které komunikují pomocí RX­TX linek. K Arduino Uno je připojen modul Arduino Voice Control, díky kterému se dá vše ovládat hlasem (porovnává s předlohou). Dále jsou zde připojeny vysílač a přijímač na 433 MHz. Hlavní Arduino tedy Arduino Mega 2560, řídí vše ostatní. Ruce, které se hýbou pomocí servo motorů, jsou napájeny externí baterií (6V), ovládány jsou pomocí knihovny Servo. Jako ovladač slouží buď dálkový ovladač na 433 MHz, nebo ovladač s joystickem, který lze připojit pomocí síťového kabelu k robotu. Pomocí těchto ovladačů lze řídit i podvozek, který je tříbodový (má tři kolečka), dvě kolečka jsou s převodovkou, které ovládám pomocí H­-můstku. Třetí kolečko je kolečko z židle, které se otáčí jen tak, jak chce. Robot má na sobě membránovou klávesnici, kterou se lze proklikat k jednotlivým módům. Mezi módy má např.:

  • MP3 – přehrávání uložených písniček
  • Rádio mód – spuštění vestavěného rádia
  • Sledování – udržuje určitou vzdálenost od objektu
  • Mód jízdy – v tomto módu lze řídit robota pomocí dálkového ovladače
Arduino - Bezdrátový ovladač robota

Bezdrátový ovladač robota

Pro zjišťování překážek využívá tři ultrazvukové senzory a knihovnu NewPing, která nahradí výpočet vzdálenosti z odrazu. Na hlavě má tři fotorezistory, díky kterým umí měnit barvu RGB ledek. Posledním dílem je LCD display, na kterém se zobrazují všechny důležité informace.

Arduino - Ovladač který mám u postele

Ovladač u postele

Ovladač, který mám u postele umí:

  • tlačítko A zhasíná a rozsvěcí světlo v pokoji
  • tlačítko B probouzí nebo uspává robota
  • poslední tlačítko ovládá žaluzie

Na závěr přikládám zdrojové kódy:


Honzovi za článek děkujeme a přejeme hodně úspěchů při další tvorbě!

Zbyšek Voda

Už nějaký čas se zajímám o věci kolem Internetu věcí a otevřeného hardware a software. Tak jsem se také v roce 2010 dostal k Arduinu, pro které dodnes programuji a taky píšu články o práci s ním. Baví mě vymýšlet, jak staré věci používat novým způsobem.
Zbyšek Voda

Latest posts by Zbyšek Voda (see all)

Napsat komentář