Close

Infrakamera z IR teploměru? Je to jednodušší, než se zdá

Arduino DIY IR infrakamera

Za použití hned několika hacků si Niklas Roy sestavil termokameru z IR laserového teploměru.

Infračervené kamery stále patří pro většinu z nás mezi poměrně drahou výbavu. Občas se ale hodí znát teplotu vzdálenějších objektů. Pokud vám stačí měřit jeden bod, dá se použít laserový teploměr. Více by se ale hodilo mít teplotní obrázek. Ale co je vlastně obrázek? Nic jiného, než seskupení bodů do mřížky. Kdybyste tedy byli schopni v takovéto mřížce měřit teplotu, bylo by možné z naměřených hodnot sestavit tepelný obrázek. To napadlo i Niklase, který k IR teploměru připojil dva servomotory, které jej otáčejí a výsledná data zkombinoval s obrazem z kamery. Výsledek sice není v takovém rozlišení, jako u infrakamer, pro některé účely ale může být dostačující.

Arduino DIY IR infrakamera - Výsledný obrázek

Výsledný obrázek

Projekt využívá počítač pro zpracování dat a Arduino pro řízení dvou servomotorů. Teploměr zobrazuje teplotu měřeného bodu na malém LCD displeji, který snímá webkamera a zpracovává měřená data do tepelného obrázku o rozlišení 70×44 pixelů. Když se takto nasnímaný obraz proloží fotkou objektu, vznikne použitelný tepelný snímek.

Více o projektu naleznete na stránkách autora.

Přeloženo z https://blog.arduino.cc/2017/01/24/ir-thermometer-hacked-into-an-ir-camera/ a mírně upraveno.

Zbyšek Voda

Už nějaký čas se zajímám o věci kolem Internetu věcí a otevřeného hardware a software. Tak jsem se také v roce 2010 dostal k Arduinu, pro které dodnes programuji a taky píšu články o práci s ním. Baví mě vymýšlet, jak staré věci používat novým způsobem.
Zbyšek Voda

Latest posts by Zbyšek Voda (see all)

Napsat komentář