Close

Otáčkoměr pro CNC frézku

Arduino otáčkoměr pro CNC frézku

Pokud chcete, aby vaše CNC frézka měla kvalitní řez, jednou z podmínek je přesné nastavení rychlosti otáčení frézy. Když ale použitá frézka tuto možnost nemá, nezbude vám, než si toto nastavení přidat. Troy Barbour vytvořil jednoduché zařízení, které na OLED displeji zobrazuje aktuální rychlost otáčení frézy.

Zařízení, které je ovládané deskou Arduino Nano, opticky měří rychlost otáčení frézy. To je možné díky reflexnímu materiálu na fréze, který osvětluje IR LED. Odražený signál detekuje IR fototranzistor. Každá otáčka tedy způsobí jeden pulz fototranzistoru a v programu pak stačí tyto pulzu v průběhu času počítat, což navržené zařízení zvládne až do rychlosti 30000 otáček za minutu. Aby bylo měření přesné, využívá program přerušení, takže nepropásne žádný pulz.

Výsledek měření je zobrazen na OLED displeji, který ukazuje rychlost otáčení jako číslo a také v podobě ciferníku pro rychlý přehled rychlosti.

Více informací o projektu se dozvíte z videa níže a také z návodu na serveru Instructables.

Přeloženo z https://blog.arduino.cc/2018/01/30/add-an-arduino-based-tachometer-to-your-cnc-router/ a mírně upraveno.

Zbyšek Voda

Už nějaký čas se zajímám o věci kolem Internetu věcí a otevřeného hardware a software. Tak jsem se také v roce 2010 dostal k Arduinu, pro které dodnes programuji a taky píšu články o práci s ním. Baví mě vymýšlet, jak staré věci používat novým způsobem.
Zbyšek Voda

Latest posts by Zbyšek Voda (see all)

Napsat komentář